ساخت راه پله فلزی | نمونه راه پله فلزی – سفارش راه پله فلزی


تماس با جوشکار سیار


نمونه کار های جوشکار سیار

ساخت راه پله فلزی

برای آشنایی با ساخت راه پله فلزی و استفاده از آن برای زیبا کردن خانه ها یتان، قبل از هر چیزی لازم است با مهفوم راه پله فلزی چیست بیشتر آشنا شویم و اجزای تشکیل دهنده آن را بشناسیم. سپس به سراغ راهنمای ساخت پله فلزی برویم.

منظور از راه پله چیست؟

برای اینکه بتوانید به تمامی طبقات در یک ساختمان دسترسی پیدا کنید باید از راه پله استفاده کنید. راه پله برای برطرف کردن مشکل رفت و آمد به سایر طبقات که نسبت به هم اختلاف ارتفاع دارند کارایی دارد  و معمولأ از راه پله در سطوحی که در یک تراز مساوی نیستند استفاده می شود، راه پله خود از پله های پی در پی ساخته شده است. هر پله دارای یک طول و عرض مشخص می باشد، که هر کدام بسته به موقعیت و عملکردی که دارند ابعاد آنها متفاوت است.

اجزای تشکیل دهنده راه پله

برای آشنایی بهتر با ساخت راه پله فلری لازم است که شما را با اجزای تشکیل دهنده آن که  بر اساس استاندارد های لازم ساخته می شود آشنا می کنیم. راه پله ها از نظر شکل ظاهری با هم متفاوت می باشند.

۱ . کف پله

قست بالای پله و سطحی که پای خود را روی آن می گذارید به آن کف پله می گویند. حداقل اندازه ای که شما برای کف پله ها در نظر می گیرید معمولأ ۳۰ سانتی متر است. اگر شما این اندازه کف پله را کمتر از ۳۰ سانتی متر قرار دهید باعث  عدم تعادل و سقوط فرد از بالای پله به سمت پایین می شود.

۲. ارتفاع پله

زمانی که دوکف پله پشت سر هم قرار بگیرند به این فاصله عمودی، ارتفاع پله می گویند. حداقل ارتفاع پله ها باید ۱۷ سانتی متر و حداکثر ارتفاعی که شما می توانید از آن در ساخت راه پله فلزی استفاده کنید ۱۹ سانتی متر است.

۳. پیشانی پله

پیشانی پله به فاصله بین دو کف پله که معمولأ هم به صورت عمودی پشت سر هم قرار دارند گفته میشود.

۴. گونه پله

به دو سمت پله گونه پله می گویند، که برای استحکام و زیبا نشان دادن پله از آن استفاده می شود.

۵. عرض پله

به فاصله بین گونه های هر کدام از پله ها، عرض پله می گویند. حداقل عرضی که شما مجاز به استفاده از آن در ساخت راه پله هستید۱۱۰ سانتی متر است. اگر در یک ساختمان کمتر از۵۰  نفر زندگی می کنند شما می توانید عرض راه پله را ۹۰ سانتی متر نیز در نظر بگیرید.

۶. شیار کف پله

در کف پله معمولأ یک یا دو گودی وجود دارد که این گودی ها در راستای عرض پله قرار دارند و به آن شیار کف پله می گویند.

۷. ردیف پله

زمانی که پله ها پی در پی و پشت سر هم  قرار می گیرند به اختلاف سطح آنها ردیف پله گفته می شود. باید در هر ردیف سه عدد پله متوالی ساخته شود به وسیله این خط شما می توانید محلی که پله در آن شروع می شود تا محلی که به پایان می رسد را نشان دهید.

۸. پاگرد

زمانی که یک ردیف از پله ها تمام می شود و فرد قصد استراحت و تغییر مسیر را دارد به آن قسمت از پله، پاگرد می گویند.  پاگردها به نوعی محل توقف یا استراحتگاه محسوب می شوند. عرض پاگرد باید نباید بیشتر از ۱۱۰ سانتیمتر باشد.

۹. چشم پله

فاصله ای که بین دو ردیف پله در رفت و برگشت قرار دارند به آن چشم پله می گویند. چشم پله در تمامی پله ها وجود دارد، به جز پله های یک طرفه و پله  یک چهارم در گردش که در ساخت آنها از چشم پله استفاده نمی شود.

۱۰. نرده

معمولأ برای احتیاط و جلوگیری از پرت شدن افراد به سمت پایین از نرده برای پله ها استفاده می کنند که  درلبه پله ها نصب می شود. به طور کلی نرده یک تکیه گاه محسوب می شود و ارتفاعی که برای نرده می توانید در نظر بگیرید، حداقل حدود ۸۰ سانتی متر است.

۱۱. سرگیر پله

از سر گیر پله زمانی استفاده می شود که افراد قصد جابه جایی وسایل را دارند، سرگیر پله این امکان را به شما می دهد تا خیلی راحت در راه پله رفت و آمد کنید. برای اینکه شما بتوانید به راحتی و با ایمنی کامل از روی یک ردیف پله بر روی یک ردیف دیگر پله قدم بگذارید، باید ارتفاع مناسبی را برای سر گیر پله در نظر بگیرید که این ارتفاع مناسب حدود ۲۰۵ سانتی متر است. .

۱۲. قرنیز پله

برای زیبایی و جلوگیری از خراب شدن دیوارهای کنار راه پله ها از قرنیز پله استفاده میشود. معمولأ هم برای ساخت آنها از موزایک و چوب استفاده می کنند.

ساخت راه پله فلزی

نحوه ساخت پله فلزی بسیار راحت و جذاب است و جنس این راه پله ها همان طور که از نامش مشخص است از فلز( آهن ) ساخته می شوند. فلز ها این  قابلیت را دارند که به هر شکلی درآیند، ازفلز ها می توان برای ساخت دوبلکس فلزی که بسیار شیک است استفاده کنید.

برای انجام این کار شما باید مراحلی که به طبقه دوم یک ساختمان منتهی می شود را اندازه گیری کنید و فضای لازم برای ساخت راه پله فلزی را مشخص  کنید، همچنین برای ساخت راه فلزی به وسایل و پارامتر هایی برای اندازه گیری نیاز دارید که عبارتند از:

وسایل اندازه گیری

نوار اندازه گیری آن هم با حداکثر طول

متر برای اندازه گرفتن مقدار آهن برای ساخت راه پله فلزی

گچ یا مدادی که علامتها را  با استفاده از آن روی دیوار یا کف بکشید

پارامترهای اندازه گیری

برای اینکه شما بتوانید طرح ساخت راه پله فلزی را درست انجام دهید نیاز به تعدادی لوازم التحریر دارید تا با استفاده از آنها نمودار راه پله را خوب و با دقت طراحی کنید و از خطاهایی که در حین مراحل نصب پیش می آیند جلوگیری کنید. این پارامتر ها عبارتند از:

  • یک عدد مداد سیاه خوب با نوک تیز
  • یک عدد کاغذ واتمن یا برگه معمولی
  • خط کش برای اندازه گیری
  • قطب نما

راه پله فلزی

نکات مهم در هنگام ساخت راه پله فلزی

زمانی که شما قصد دارید ساخت یک راه پله فلزی با کیفیت را شروع کنید باید هنگام طراحی و ساخت آن به نکات مهم و ساده توجه کنید، دقت به این نکات باعث بهتر شدن راه پله می شود.

۱ . ابعاد استاندارد

یکی از نکات مهم در ساخت پله فلزی رعایت ابعاد استاندارد آن می باشد، برای راحتی استفاده از راه پله شما نیاز به ابعاد استاندارد دارید که دارای ارزش و اهمیت فراوانی هستند.

ابعاد استاندارد که در ساخت راه پله فلزی باید به آن توجه کنید عبارتند از:

الف. حداکثر تعداد پله

تعداد پله در ساخت راه پله مهم است چرا که اگربیشتر از حد استاندارد باشد باید از یک پاگرد استفاده کنید و بهترین تعداد پله ۱۲ عدد است.

ب. ابعاد پله:

ابعاد پله هم مانند تعداد آن مهم است و باید ارتفاع هر پله حدود ۱۸ سانتی متر باشد، همچنین  فاصله کف پله هم حدود ۳۲ تا ۳۳ سانتی متر در نظر بگیرید.

۲. قالب بندی راه پله

یکی دیگر از نکات مهم در اجرا و ساخت راه پله فلزی نحوه قالب بندی راه پله است. عرض پاگرد در سمت بالا و پایین راه پله متفاوت است و این اندازه عرض  باید در سمت بالای راه پله ۱۲۰ سانتی متر، در قسمت پایین راه پله باید ۹۰ سانتی متر باشد.

۴. ضوابط آتش نشانی

زمانی که شما می خواهید این راه پله را در یک ساختمان ۵ طبقه بسازید حتما به این نکته دقت کنید که در باکس راه پله باید پنچره قرار دهید تا در مواقعی که ساختمان دچار آتش سوزی می شود از پنچره داخل آن استفاده کنید.

۵. نکات ایمنی

نکته مهم دیگر در ساخت راه پله فلزی گذاشتن حفاظ در اطراف راه پله است، این کار از پرت شدن کارگران در هنگام کار به سمت پایین محافظت می کند یا زمانی که شما قصد اسباب کشی دارید ممکن است در حین حمل و نقل وسایل به حفاظ یا همان نرده تکیه بزنید. وجود این نرده ها از افتادن شما و وسایلتان به سمت پایین جلوگیری می کند.

اندازه ارتفاع پله چه قدر در ساخت راه پله فلزی اهمیت دارد؟

در هنگام ساخت پله فلزی حتما به اندازه ارتفاع دقیق پله ها دقت کنید چرا که اگر این اندازه ها دقیق نباشند راه پله درست ساخته نمی شود، حتما در هنگام ساخت به این نکات دقت کنید تا ارتفاع درستی را برای راه پله بکار ببرید. این نکات عبارتند از:

۱ . حرکت بر روی راه پله راحت باشد.

زمانی که شما بر روی پله ها قدم می گذارید و شروع به حرکت می کنید، باید راه پله طوری طراحی و ساخته شود که برای راه رفتن راحت باشد. حداقل ارتفاع استاندارد پله باید حدود ۱۷ سانتی متر باشد.

۲. حرکت بر روی راه پله بدون خطر باشد

راه پله باید طوری طراحی و ساخته شود که بدون هیچ گونه خطر افتادن از روی آن، فرد به راحتی روی آن حرکت کند و یا وسایل مورد نیاز خود را حمل کند.

۳. در هنگام بالا رفتن، حداقل انرژی مصرف شود

راه پله استاندارد باید به گونه ای باشد که ارتفاع پله در آن به درستی رعایت شده باشد، تا فرد در زمان رفت و آمد بر روی آنها کمترین انرژی را مصرف کند و دچار خستگی زیاد نشود. حداقل ارتفاع استاندار پله حدود ۱۷ سانتی متر است.

مطلب پیشنهادی: ساخت حفاظ آکاردئونی | انواع حفاظ آکاردئونی

هدف از ساخت راه پله فلزی چیست؟

ساخت پله فلزی بسیار شگفت انگیز و زیبا است. راه پله ها هم از لحاظ تزئینی و هم کاربری با اهداف  مختلفی ساخته می شوند، که عبارتند از:

۱ . زیبایی

یک سری از افراد راه پله های فلزی را به صورت ساده می سازند و سری دیگر از آنها در منازل دوبلکس استفاده می کنند و به دنبال یک کار خاص و شیک هستند که در این خانه ها  هدف از ساخت راه پله دوبلکس زیبایی و دکوراسیون خانه است.

۲. استحکام بالا

جنس این پله ها از آهن با کیفیت است و دارای کربن کمتری نسبت به بقیه آهن ها است، استفاده از این پله ها باعث استحکام بالا و زیبایی محیط داخلی خانه می شود.

۳. کیفیت بالا

هدف از ساخت راه پله فلزی، داشتن کیفیت بالای این راه پله ها نسبت به راه پله چوبی و بتنی است.راه پله های چوبی بر اثر افزایش طول عمر کم کم شروع به خراب شدن میکنند، موریانه ها داخل چوب راه پله نفوذ و از داخل به آن صدمه می زنند. ساخت راه پله فلزی علاوه بر اینکه زیبایی خانه را دوچندان می کند، به دلیل استفاده از آهن در ساخت راه پله کیفیت آن را افزایش می یابد.

حرف آخر:

زمانی که شما قصد ساخت پله فلزی را در داخل خانه هایتان دارید، باید بدانید که ساخت این نوع از راه پله ها باعث زیبا تر شدن منازل شما می شود. شما می توانید برای بهتر و زیبا تر شدن منازل تان از ساخت راه پله دوبلکس و ساخت پله گرد استفاده کنید، این انتخاب باعث می شود تا زیبایی راه پله فلزی و همچنین فضای داخلی خانه هایتان دو چندان شود. برای ساخت اینگونه راه پله ها می توانید از جوشکار سیار پله فلزی که تخصص آن طراحی و ساخت راه پله فلز است، کمک بگیرید.

مشاهده تصاویر راه پله فلزی در پینترست

۹ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس با جوشکاری سیار تهران