آشنایی یا مشکلات رایج جوشکاری لوله و نحوه بر طرف کردن آنها


تماس با جوشکار سیار


نمونه کارهای جوشکار سیار

 

جوشکاری لوله

جوشکاری لوله همانند انواع دیگر جوشکاری ها نیاز به مهارت های خاصی دارد. ممکن است در فرآیند تولید یک جوش در صورتی که این مهارت ها درست رعایت نشوند دچار مشکلاتی شده که باعث پیچیده شدن مراحل جوشکاری خواهد شد. این مشکلات عبارتند از: درست نگه نداشتن بنزین و غلتک‌های درایو، انتخاب اشتباه تفنگ MIG و توجه نکردن به رتبه بسیار پایین آمپر است که باعث می شوند کار ایجاد شده به صورت کامل و مورد پسند صورت نگیرد و با نقص همراه باشد.

لوله ها معمولا در انواع مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

– لوله های فشار قوی

– لوله هایی با خلوص بالا بر صنایع غذایی

– لوله های صنایع نفت و گاز

ما در این مطلب تصمیم داریم به مشکلات رایجی که در جوشکاری لوله رخ می دهد و نحوه برطرف کردن آن ها برای افزایش کیفیت و بهره‌وری جوش لوله ها بپردازیم.


جوشکاری درب آکاردئونی | سفارش جوشکار سیار | قیمت درب

مشکلات رایج در جوشکاری لوله و نحوه برطرف کردن آن ها

۱. توجه نکردن به صاف بودن مفاصل بعد از برش سوخت اکسی یا برش پلاسما

الف برش سوخت اکسی یا برش پلاسما باعث می شوند که لایه ای از اکسید بر روی لبه برش به وجود آید. برای حل این مشکل باید لایه اسید را قبل از شروع جوشکاری بردارید چرا که نقطه ذوب اکسید نسبت به فلز بالاتر است.

نکته: زمانی که قوس ایجاد شود به اندازه کافی داغ خواهد شد تا اکسید توسط آن ذوب گردد، این داغ شدن بیش از حد، فلز پایه را هم داغ می کند که باعث سوختگی آن خواهد شد.

ب یکی دیگر از مشکلاتی که اکسیدها باعث ایجاد آن می شوند ماندن آن ها در جوش ایجاد شده است که باعث به وجود آمدن تخلخل، عدم همجوشی و دیگر مشکلات در جوشکاری لوله ها خواهند شد.

نکته: افراد جوشکار باید قبل از شروع جوشکاری، نقطه اتصال مفصل را به درستی تمیز و قطرهای داخل و خارج لوله را نیز پاک سازی کنند تا از وجود احتمالی آلودگی ها پاکیزه شوند.

۲. برش گوشه ها

زمانی که افراد جوشکار با موادی که دارای حرارت ورودی زیادی هستند مانند آلومینیوم و فولاد ضد زنگ کار می کنند، این کار باعث ایجاد برش های ضعیف و به وجود آمدن شکاف های غیرضروری می شود.

معمولا جوشکاران برای حل این مشکل از فلز پر کننده به مقدار زیادی استفاده می کنند تا شکاف های ایجاد شده را درست و جاهای خالی را پر کنند. این کار جوشکاران باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود که عبارتند از:

– باعث پایین آمدن مقاومت در برابر خوردگی فلز پایه می شود.

– عدم نفوذ یا نفوذ بیش از حد در فلز پایه صورت می گیرد.

– باعث طولانی شدن چرخه جوش خواهد شد.

– بالا رفتن هزینه های مصرفی و تعمیرات لوله ها را در پیش خواهد داشت.

 

مشکلات رایج در جوشکاری لوله

 

۳. استفاده از گاز محافظ به مقدار بیشتر به معنای بهتر بودن نیست

بعضی از افراد جوشکار بر این باور اشتباه هستندکه اگر گاز محافظ را بیشتر باز کنند باعث محافظت بهترجوش خواهند شد، در حالی که این تصور غلط است و همواره باعث ایجاد مشکلات فراوانی می شوندکه شامل مطالب ذیل می باشد.

– تلف شدن گاز محافظ

– تحریک غیر ضروری حوضچه جوش

– ایجاد تخلخل

نکته: این مشکلات در استفاده زیاد از گاز محافظ به وجود می آیند. فرد جوشکار باید از نحوه تنظیم و رعایت نرخ جریان آگاه باشد تا از بروز مشکلاتی از این قبیل جلوگیری کند.

۴. از گاز مخلوط استفاده کنید

همیشه برای جوشکاری لوله ها گاز مخلوط را تهیه و استفاده کنید و از مخلوط کردن تنظیم کننده های جریان جلوگیری کنید چرا که قابل اعتماد نیستند.

بعضی از جوشکارها زمانی که نیاز به ۷۵./. آرگون و ۲۵./. هلیوم برای جوش فولاد ضد زنگ دارند، به جای اینکه گاز مخلوط را تهیه کنند از یک رگلاتور برای مخلوط کردن این دو گاز استفاده می کنند که باعث ایجاد مشکلاتی زیادی در جوشکاری می شوند.

۶. استفاده از منابع برق جوشکاری باعث ایجاد تخلخل نمی شود

زمانی که جوشکار متوجه تخلخل در جوش به وجود آمده شود، باید بداند که منابع برق جوشکاری باعث ایجاد تخلخل نمی شود. او باید مراحل انجام جوش را از نقطه شروع بررسی کند و خود متوجه این موضوع خواهد شد که این مشکل در چه زمان هایی صورت گرفته است.

زمان هایی که در حین کار باعث ایجاد تخلخل شده اند عبارتند از:

  • وقفه یا مشکلی در جریان کار به وجود آمده است.
  • هنگام تعویض سیلندر گاز امکان ایجاد تخلخل وجود دارد.
  • آلوده شدن مواد در هنگام کار باعث ایجاد مشکل تخلخل می شوند.

۶. اندازه و نوع نادرست رول درایو

افراد جوشکار باید به مواردی که در هنگام تغییر نوع سیم جوش ایجاد می شود، دقت کنند. سیم جوش های توپودری معمولا با رول درایو کنگره دار در دستگاه های جوش مورد استفاده قرار می گیرند، اما سیم جوش های جامد باید با رول استاندارد درایو v استفاده شوند.

زمانی که جوشکاران رول درایو را به درستی انتخاب نمی کنند و به اشتباه برای سیم های توپودری از رول درایو v استفاده می کنند، باعث صدمه رساندن به سیم جوش می شوند.

جوشکاران برای حل این مشکل سرعت آزاد سازی سیم را تغییر می دهند، این کار خود باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی در جوشکاری لوله می شود.

۷. محلول تمیز کننده را به پد رفع گرد و غبار اضافه نکنید

اضافه کردن محلول تمیز کننده به پد رفع گرد و غبار باعث ضدعفونی بیشتر سیم نمی شود، بلکه این محلول ها باعث آلوده کردن سیم و ایجاد نقص در حین جوشکاری می شوند.

نکته: به جای محلول تمیز کننده از پوشش قرقره برای محافظت سیم در برابر آلاینده ها استفاده کنید.

۸. اندازه نادرست نازل باعث ایجاد مشکلات زیادی خواهد شد

اگر در هنگام انتخاب نازل به اندازه آن دقت نکنید باعث ایجاد مشکلاتی در حین جوش کاری خواهید شد. برای جلوگیری از بروز این مشکلات باید از نازل مناسب برای هر فرآیند جوشکاری استفاده کنید.

برای این کار شما می توانید از تفنگ جوشکاری کمک بگیرید. تفنگ این قابلیت را دارد که آمپراژهای بالا را کنترل و از بروز مشکلات جلوگیری کند.

۹. استفاده بدون آگاهی از فرآیند های اتوماتیک و مکانیزه

معمولا اشتباه رایجی که بسیاری از جوشکاران مرتکب آن می شوند، استفاده کردن از فرآیند های اتوماتیک و مکانیزه، بدون اینکه در مورد آن آگاهی داشته باشند.

نکته: این فرآیندها در صورت های روبه بالا و رو به پایین کارایی بسیاری دارند، استفاده بی جا از آن ها باعث ایجاد مشکل در جوشکاری لوله می شود.

۱۰. توجه به دستگاه جوش در هنگام خرید

دستگاه های جوشکاری در انواع مختلفی وجود دارند که هر یک بسته به کاری که انجام می دهند با یکدیگرمتفاوت هستند. زمان خرید دستگاه جوش حتما به این نکته دقت کنید که دستگاه بسته به نیازتان باشد.


نکات ضروری هنگام استفاده از دستگاه جوشکاری اینورتر

دستگاه های کوچک و ارزان

معمولا این دستگاه ها چرخه کار آن ها بسیارکم و قابلیت های محدودی دارند.

دستگاه جوشکاری مقاوم

دستگاه جوشکاری مقاوم ویژگی های زیادی نسبت به دستگاه های کوچک و ارزان دارد که عبارتند از:

– این دستگاه برای چندین فرآیند قابل استفاده است.

– برای هر نوع جوشکاری خصوصا جوشکاری stick و جوشکاری TIG بسیار مناسب می باشد.

– کارایی بسیار بالایی دارد.

– باعث کاهش زمان و هزینه می شود.


جوشکاری سیار در تهران | جوشگاری و اهنگری سیار تهران | تهران ولدر

حرف آخر:

اگر قصد یادگیری جوشکاری لوله را دارید باید بدانید، جوشکاری یک کار بسیارحرفه ای است و برای یادگیری آن نیاز به مهارت های خاصی دارید. این نوع جوشکاری در انواع لوله ها و به کمک دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

تماس با ما

با شماره‌ تلفن‌های ما تماس بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، متخصصین ما در محل شما حاضر شوند. فرقی نمی‌کند در شرق تهران باشید، غرب تهران، مرکز یا شمال و جنوب. همیشه یکی از جوشکارهای ما نزدیک شما است.

تلفن های تماس : 

جوشکاری سیار و آهنگری سیار در شمال تهران ۰۲۱۲۲۷۹۸۳۲۱
جوشکاری سیار و آهنگری سیار در غرب تهران ۰۲۱۴۴۳۸۸۹۶۸
جوشکاری سیار و آهنگری سیار در شرق تهران ۰۲۱۷۷۹۹۰۷۶۲
جوشکاری سیار و آهنگری سیار در مرکز تهران ۰۲۱۸۸۹۹۵۰۶۵
جوشکاری سیار و آهنگری سیار در جنوب تهران ۰۲۱۶۶۰۰۹۳۹۴

تماس با جوشکاری سیار در تهران

مطالب مرتبط

جوشکاری سیار در قلهک تهران چه خدماتی ارائه می دهد؟

پاسخ به پرسش‌های متداول | جوشکاری و آهنگری سیار تهران ولدر

جوشکاری سیار در جماران تهران | آهنگری سیار در جماران

۴ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس با جوشکاری سیار تهران