دستکش جوشکاری چه ویژگی هایی دارد؟ | انواع دستکش جوشکاری


تماس با جوشکار سیار


نمونه کار های جوشکار سیار

دستکش جوشکاری چه ویژگی هایی دارد| انواع دستکش جوشکاری

 

فعالیت های گوناگونی در صنعت های مختلف وجود دارد که افراد برای انجام آن ها باید یک سری نکات ایمنی را رعایت کنند. دستکش یکی از لوازم ایمنی است که در بسیاری از فعالیت ها استفاده می شود. برای هر کاری باید از دستکش مخصوص آن استفاده کنیم. مثلا در صنایع شیمیایی و یا در صنایعی که فعالیت آن ها برش دادن قطعات است، استفاده از دستکش را می توان بسیار مهم و ضروری دانست. در صنعت جوشکاری که ساعت ها افراد باید مشغول به فعالیت باشند، استفاده از دستکش بسیار حائز اهمیت است. زمانی که افراد از دستکش استفاده میکنند، می توانند از مصدومیت ها و بیماری های پوستی جلوگیری کنند. جوشکاری هم دستکش های مخصوص به خود را دارد و انواع مختلف دستکش جوشکاری در بازار موجود است که جوشکاران می توانند برای فعالیت های خود آن ها را تهیه کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع دستکش جوشکاری آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

دستکش جوشکاری چیست ؟

دستکش های جوشکاری تجهیزات محافظت شخصی هستند که از دست ها و انگشتان جوشکاران در برابر خطرات جوشکاری محافظت می کنند. این دستکش ها وظیفه محافظت از جوشکار در برابر شوک الکتریکی، گرمای شدید و اشعه ماوراء بنفش را دارند. همچنین این دستکش ها در برابر سایش از خود مقاومت نشان می دهند. انواع دستکش ها با توجه به روند جوشکاری ها متفاوت هستند.

چرا به دستکش جوشکاری نیاز دارید ؟

شوک الکتریکی و صدمات سوختگی های پوستی موارد ناگواری هستند که جوشکارها در صورت عدم محافظت از دست تجربه می کنند. جرقه، فلز داغ، پرتاب اجسام داغ، گرد و غبار، آلودگی، چربی و مواد شیمیایی خطراتی هستند که جوشکارها با آن روبرو می شوند. به همین دلیل استفاده از دستکش‌جوشکاری در هنگام عملیات های جوشکاری بسیار مهم است و باید استفاده از آن جدی گرفته شود.

ویژگی های دستکش های جوشکاری

نیاز های خاص دستکش جوشکاری بر اساس روند کار متفاوت است. در ادامه به معرفی برخی از ویژگی های دستکش های جوشکاری می پردازیم.

 • دستکش ها این قابلیت را دارند که در مقابل رطوبت از خود مقاومت نشان دهند.
 • دستکش ها می توانند دست ها را در مواقعی مانند بارندگی، آن هم در هنگام کار، خشک نگه دارند.
 • دستکش باید انعطاف پذیر باشد تا هنگام کار مشکلی ایجاد نکند.
 • با مواد باکیفیت درست شده باشد.
 • اندازه و متناسب با دست باشد.
 • با دوام باشد.
 • از ماندگاری بالایی برخوردار باشد.
 • دستکش های جوشکاری باید فضای کافی برای حرکت دست جوشکار را داشته باشند.
 • این دستکش ها دارای سه ساق بلند، کوتاه و متوسط که دارای اندازه های ۳۰ سانتی متر، ۳۵ سانتی متر، ۴۰ سانتی متر است که جوشکاران می توانند بر اساس نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنند.
 • چرم استفاده شده در این دستکش ها دارای ضخامت ۱ تا ۱.۵ میلی متر است.
 • از مهمترین ویژگی های یک دستکش این است که باید عایق حرارتی باشد.


آشنایی با نکات خیلی مهم ایمنی در جوشکاری

انواع دستکش های جوشکاری

ماده مورد استفاده در دستکش ها را معمولا پروژه ای که قرار است در آن استفاده شود تعیین می کند. این دستکش ها را در سه دسته محافظتی / راحتی / دوام تقسیم بندی می کنند و از هر نوع آن برای جوشکاری مشخصی استفاده می کنند اما با این حال در طیف وسیعی از روش های جوشکاری قابل استفاده هستند. اصلی ترین ماده دستکش های جوشکاری چرم است که از پوست دام های مختلفی مانند گاو، گوزن، بوفالو، بز و خوک گرفته می شود. برخی دستکش ها ممکن است در کنار راحتی که دارند از دوام کمتری برخوردار باشند.

 • دستکش های جوشکاری TIG: این دستکش ها از پوست گاو، بز و خوک ساخته می شوند و طراحی آن ها به گونه ای است که از انگشتان دست در برابر هر گونه آسیبی محافظت می کند.
 • دستکش های جوشکاری MIG: این نوع از دستکش ها را معمولا از پوست خوک، گاو و گوزن می سازند و هدف از تولید آنها محافظت حداکثری است.
 • دستکش های جوشکاری استیک: این نوع از دستکش معمولا مقاوم ترین نوع دستکش‌جوشکاری است که از پوست حیواناتی مانند گاو و گوزن ساخته شده است.

ویژگی های جنس انواع دستکش ها

 • دستکش جوش با پوست بز: این نوع از دستکش ها بسیار راحت، سبک، انعطاف پذیر و در عین حال ضد آب و ضد روغن هستند.
 • دستکش با پوست گوزن: این نوع دستکش در برابر حرارت مقاوم است همچنین این دستکش ها سرعت کار افراد را بالا می برد زیرا بسیار انعطاف پذیر و راحت هستند.
 • دستکش با پوست خوک: از آن جایی که پوست خوک برای کار کردن در محیط های مرطوب، خیس و روغنی بسیار مناسب است، جزء پر کاربرد ترین دستکش ها محسوب می شود.
 • دستکش جوش با پوست یا چرم گاوی: چرم گاو در برابر حرارت و شعله از مقاومت بالایی برخوردار است. این نوع چرم از نظر دوام و راحتی مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است.
 • دستکش با پوست گوزن: یک دستکش بسیار نرم و لطیف است و در برابر گرمای بالا و مواد مذاب از خود مقاومت بالایی نشان میدهد.

مهمترین فاکتور برای انتخاب دستکش

فرآیند های جوشکاری شبیه به هم نیستند، دستکش هایی که در این فرآیند ها استفاده می شوند نیز با هم متفاوت‌اند. مثلا در مورد جوشکاری فلزی گاز بی اثر MIG، که از الکتریسیته برای اتصال استفاده می شود دستکش هایی کاربرد دارد که از پوست گاو تهیه شده اند. تهیه کردن چرم گاو بسیار مشکل است. این چرم بسیار بادوام و در برابر پاشش های مضر، جرقه ها و گرمای ناشی از الکتریسته از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می دهد.

بنابراین توجه به نوع جوشکاری که می خواهید انجام دهید می تواند در انتخاب دستکش به شما کمک زیادی کند. چرا که برای برخی از جوشکاری ها که در آن از حرارت بسیار زیادی استفاده می شود شما نیاز دارید تا دستکشی را انتخاب کنید که از مقاومت بالایی برخوردار باشد و یا برای جوشکاری هایی که باید دقت و ظرافت زیادی را به کار ببرید باید دستکشی را انتخاب کنید که راحتی زیادی را برای شما در هنگام کار به ارمغان می آورد و شما بهتر می توانید با آن کار کنید.

مشخصات فنی دستکش ها

 • پس از مدتی، دستکش ها در معرض گرمای زیاد خشک می شوند.
 • متداول ترین نقطه خرابی دستکش ها، در امتداد استخوان شصت دست اتفاق می افتد.
 • بر روی ناحیه متاکارپ ( امتداد انگشت شصت تا اشاره ) در هنگام دوخت دو لایه چرم استفاده می شود.
 • درزهایی بر روی دستکش ها طراحی می شود که عمر دستکش ها را بالا می برد و انعطاف پذیری آن ها را هم افزایش می دهد.
 • اسپری هایی وجود دارد که از سوختن چرم جلوگیری می کند و مانند یک عایق عمل می کند.
 • عایق بندی معمولا از پشم گوسفند، کف یا آستر آلومینیوم برای محافظت بهتر از دست ها ساخته می شود، اما این آستر نیز بسیار قابل اشتعال است. این آستر از ورود باکتری ها به داخل دستکش جلوگیری می کند.
 • دستکش ها در برابر رطوبت و گرد و غبار بسیار مقاوم هستند.
 • جوشکاران در زیر آب از تجهیزات استاندارد غواصی و همچنین دستکش های مخصوص برای جوشکاری در زیر آب استفاده می کنند، اگرچه که عمدتا برای جلوگیری از برق گرفتگی است.

استاندارد EN 12477

 استاندارد EN 12477 برای بررسی و ارزیابی دستکش های جوشکاری به کار می رود و ترکیبی از قوائد استاندارد EN388 برای مخاطرات فیزیک و استاندارد EN407 برای خطرات حرارتی مانند پاشیدن فلز مذاب، گرمای تابشی می باشد. این استاندارد نحوه طراحی دستکش برای محافظت از دست و مچ در جوشکاری و شرایط کار مشابه را توصیف می کند. ارزیابی دستکش ها با توجه به طراحی و هدف آن ها به دو دسته تقسیم بندی می شود.

نوع A: به دستکش هایی گفته می شود که از محافظت بالاتری در برابر گرما برخوردار هستند اما از انعطاف پذیری و خوش دستی کم تری برخوردار هستند.

نوع B: به دستکش هایی گفته می شود که محافظت کم تری در برابر گرما از خود نشان می دهند اما  از انعطاف پذیری و خوش دستی بیشتری برخوردار است.


آهنگری و جوشکاری سیار در تهران

نتیجه گیری

حال که در مورد دستکش های جوشکاری اطلاعاتی را کسب کردید دیگر نباید بدون وسایل حفاظتی اقدام به عملیات های جوشکاری کنید. همه ما می دانیم که این وسایل برای تأمین امنیت خود ما مورد استفاده قرار می گیرند و انجام کار بدون آن ها، نوعی بی احتیاطی محسوب می شود.

تماس با ما

با شماره‌ تلفن‌های ما تماس بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، متخصصین ما در محل شما حاضر شوند. فرقی نمی‌کند در شرق تهران باشید، غرب تهران، مرکز یا شمال و جنوب. همیشه یکی از جوشکارهای ما نزدیک شما است.

تلفن های تماس : 

جوشکاری سیار آهنگری سیار در شمال تهران ۰۲۱۲۲۷۹۸۳۲۱
جوشکاری سیار آهنگری سیار در غرب تهران ۰۲۱۴۴۳۸۸۹۶۸
جوشکاری سیار آهنگری سیار در شرق تهران ۰۲۱۷۷۹۹۰۷۶۲
جوشکاری سیار آهنگری سیار در مرکز تهران ۰۲۱۸۸۹۹۵۰۶۵
جوشکاری سیار آهنگری سیار در جنوب تهران ۰۲۱۶۶۰۰۹۳۹۴

تماس با جوشکاری سیار در تهران

مطالب مرتبط

جوشکاری سیار در قلهک تهران چه خدماتی ارائه می دهد؟

پاسخ به پرسش‌های متداول | جوشکاری و آهنگری سیار تهران ولدر

جوشکاری سیار در جماران تهران | آهنگری سیار در جماران

۱ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس با جوشکاری سیار تهران