خدمات جوشکاری آرگون | مزایا و معایب جوشکاری آرگون


تماس با جوشکار سیار


نمونه کار های جوشکار سیار

 

خدمات جوشکاری آرگون

در این مقاله قصد داریم شما را با خدمات جوشکاری آرگون و مزایا و معایب جوشکاری آرگون آشنا کنیم. خدمات جوشکاری آرگون به وسیله گاز آرگون و به کمک قوس الکتریکی انجام می شود. از جمله نمونه های کاربردی جوشکاری آرگون می توان به کاربرد این حرفه در صنایع بزرگ پتروشیمی، ساخت تجهیزات نظامی، نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروگاه های برق و در نگاهی جزئی تر در کاربرد این فرایند در اتصال لوله های تحت فشار، جوش دادن صفحات ظریف و نازک، جوشکاری آلومینیوم با آرگون، جوشکاری مس با آرگون و …. اشاره کرد. جالب است بدانید که برای جوشکاری فلزات سخت و غیر سخت، آهنی و غیر آهنی در تمام ضخامت ها می توان از روش جوشکاری آرگون استفاده کرد.

در این نوشته سعی شده است که از صفر تا صد خدمات جوشکاری آرگون را بیان و بررسی کنیم.

جوشکاری آرگون چیست؟

یکی از روش های جوشکاری که در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد، جوشکاری آرگون است. علت این نامگذاری استفاده از گاز آرگون در این روش از جوشکاری است. گاز آرگون به خاطر خاصیت خنثی بودن آن برای این فعالیت انتخاب شده است. گاهی نیز از گاز هلیوم و یا به طور همزمان از گاز آرگون و هلیوم استفاده می شود.  در یک جمله و به طور خلاصه می توان این طور بیان کرد که جوشکاری قوس تنگستن، تحت پوشش گاز محافظ را جوشکاری آرگون می نامند. منظور از قوس الکتریکی که به کمک آن جوشکاری با گاز آرگون انجام می شود، تخلیه بار بین دو الکترود در توده ای از گاز یونیزه می باشد. زمانی که بار بین دو الکترود در حال تخلیه است، حرارت بسیار زیادی تولید می شود.

قوس الکتریکی که در اغلب فعالیت های جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد، یک منبع حرارتی است. یکی از مهم ترین دلایل کاربرد گسترده قوس الکتریکی، ساده بودن تولید و ارزان بودن قیمت آن است.

البته قابل ذکر است که گاهی اوقات به جای نام جوشکاری آرگون از نام جوش آلومینیوم استفاده می شود که هر دوی این نام ها اشاره به یک روش دارند. برخی نیز نام جوش تیگ یا جوشکاری تنگستن را به جای نام جوش آرگون به کار می برند.

حرفه جوشکاری با گاز آرگون

امروزه خدمات جوشکاری آرگون از جمله حرفه های پر درآمد و مشاغل سخت به حساب می آید. جوشکاری با گاز آرگون نیازمند مهارت، دانش و تجربه است. کلاس های آموزش عملی این رشته در مراکز رسمی فنی و حرفه ای برگزار می شود و شرکت کنندگان می توانند بعد از گذراندن دوره و در صورت قبولی در آزمون فنی حرفه ای مدرک تخصصی این رشته را دریافت کنند.

جوشکاری آرگون

معایب خدمات جوشکاری‌آرگون

جوشکاری با گاز آرگون نیز مانند تمام فرایندهای دیگر دارای معایب و مزایای خاص خود است. یکی از مهم ترین معایب این رشته، مضرات آن برای بدن انسان است. گاهی اوقات این مضرات به قدری زیاد می شود که صاحبان صنعت ترجیح می دهند به جای خدمات جوشکاری آرگون از روش های دیگری استفاده کنند. همان طور که می دانید گاز آرگون در شرایط عادی غیر سمی و کاملا بدون خطر است. اما همین گاز بی خطر زمانی که در مجاورت اکسیژن قرار بگیرد سمی و خطرناک می شود.  از جمله مضرات این روش برای بدن انسان می توان به مشکلاتی که برای سیستم تنفسی فرد ایجاد می کند اشاره کرد. در طی انجام جوشکاری با گاز آرگون، گازهای سمی و خطرناکی تولید می شود و همین امر مشکلاتی را برای سیستم تنفسی فرد به وجود می آورد. علاوه بر این، در این روش به اندام ها جنسی نیز آسیب وارد می شود. با انجام جوشکاری با گاز آرگون، اشعه مادون قرمز ایجاد می شود و همین موضوع سبب کاهش توان جنسی فرد خواهد شد. اشعه مادون قرمز علاوه بر این، برای پوست نیز خطراتی را ایجاد می کند و باعث پیری زودرس خواهد شد. افرادی که برای مدت طولانی از این روش استفاده می کنند در صورت رعایت نکردن شرایط محافظتی و ایمنی دچار مشکلات و بیماری هایی مانند برونشیت، زخم اثنی عشر، التهاب ریه، زخم معده، آسم، ناراحتی های کلیوی، التهاب روده و معده، مشکلات قلبی و … می شوند.

همان طور که گفته شد در زمان انجام خدمات جوشکاری آرگون، گرما و حرارت زیادی ایجاد می شود. سوختگی، گرمازدگی و ضایعات چشمی از جمله عوارضی هستند که به علت این گرمای بیش از حد ایجاد می شوند. گرمازدگی ناشی از حرارت می تواند با علائمی مانند درد شکمی، تهوع و احساس خستگی خودش را نشان دهد.

برای جلوگیری و کاهش این خطرات باید در زمان انجام کار با این فرایند از لباس، عینک، کفش  و ماسک محافظ مخصوص جوشکاری آرگون استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی: خدمات جوشکاری استیل | روش های جوشکاری ورق استیل

مزایای خدمات جوشکاری آرگون

یکی از مهم ترین مزیت های خدمات جوشکاری آرگون، بالا بودن سطح بهره وری و کیفیت در این شیوه جوش می باشد. از دیگر مزایای این شیوه می توان نیاز کمتر به پاکسازی در این روش اتصال به علت وجود نداشتن جرقه، دود و سرباره را نام برد. در روش جوشکاری با گاز آرگون بر خلاف جوشکاری های معمولی، جرقه وجود ندارد. با استفاده از این شیوه جوشکاری می توان قطعات بسیار ظریف، ورق ها و صفحات صاف فلزی و قوس ها را با کیفیت بسیار بالا جوش و اتصال داد. از این روش می توان برای جوشکاری لوله های تحت فشار گرفته تا صفحات نازک و ظریف استفاده کرد.

تجهیزات جوشکاریتجهیزات لازم برای جوشکاری با گاز آرگون

برخی از تجهیزات لازم برای این رشته عبارتند از شلنگ و بست های گاز، سیم جوش، تورچ یا مشعل مخصوص جوشکاری، رگولاتور، منبع تغذیه، سیلندر گاز، کابل های اتصال، الکترود تنگستن و … در این جا هر کدام از این تجهیزات را به طور بسیار مختصر معرفی می کنیم.

۱- سیم جوش

یکی از مهم ترین تجهیزات لازم برای انجام خدمات جوشکاری آرگون، فیلر یا سیم جوش است. سیم جوش های مختلف، با ترکیبات شیمیایی خاص در بازار عرضه می شود. این سیم جوش ها را می توان متناسب با نوع و مقدار جریان و با قطرهای مختلف تهیه کرد. در واقع در این روش از سیم جوش به عنوان فلز پر کننده استفاده می کنند و سیم جوش در جوش تغذیه می شود (مانند جوشکاری با اشعه اکسی استیلن(MIG/MAG))

۲- تورچ یا مشعل مخصوص جوشکاری

یکی دیگر از تجهیزات تخصصی این رشته، تورچ های جوشکاری آرگون می باشد. این تورچ ها دارای دو مدل هستند. یکی از این مدل ها تورچ های جوشکاری هستند که توسط جریان گاز محافظ و هوا خنک می شوند. این مدل ها برای انجام جوشکاری هایی که کوتاه مدت هستند و شدت کمی هم دارند کاربرد دارد. مدل دیگر تورچ های جوشکاری آرگون آن هایی هستند که به وسیله گردش آب خنک می شوند. این مدل ها در خدمات جوشکاری آرگون که بلند مدت هستند و جریان بالایی دارند (مانند جوشکاری آرگون لوله های نفت و گاز ) مورد استفاده قرار می گیرند.

۳- رگولاتور

رگولاتور که یکی از تجهیزات این رشته از جوشکاری به حساب می آید، به منظور کم کردن فشار خروجی گاز از کپسول و همچنین تنظیم شدت خروجی گاز محافظ از مشعل در فرایند جوشکاری با گاز آرگون استفاده می شود.

۴- شلنگ و بست های گاز

برای هدایت و انتقال گاز محاظ از سیلندر به سمت مشعل، از شلنگ و بست های گاز استفاده می شود.

۵- منبع تغذیه

منبع تغذیه که یکی دیگر از تجهیزات لازم برای ارائه خدمات جوشکاری آرگون است، معمولا ترانسفورماتور – یکسوساز یا ژنراتور می باشد. در جوشکاری با گاز آرگون می‌توان از هر دو نوع مولد جریان برق یعنی مستقیم (DC) و متناوب (AC) استفاده کرد

۶- سیلندر گاز محافظ

یکی دیگر از تجهیزات مورد نیاز در این رشته، سیلندر گاز محافظ است. این وسیله یک کپسول فلزی است که در آن گاز محافظ وجود دارد. زمانی که این کپسول پر است، فشار گاز درون آن تقریبا۱۵۰ تا ۲۰۰ bar است.

۷- الکترود تنگستن

برای انجام خدمات جوشکاری آرگون از الکترودهای ذوب نشدنی استفاده می شود. معمولا قطر الکترودهای تنگستن ۰٫۲۵ تا ۶٫۳۵ میلی‌متر و طول این الکترودها ۷۶ تا ۶۱۰ میلی‌متر می باشد. انتخاب صحیح قطر الکترود در انجام این فرایند جوشکاری، کاملا بستگی به شدت جریان و نوع جریان(AC or DC) خواهد داشت. معمولا الکترودهای تنگستن با رنگ‌های یک سر آن‌ها شناخته و معرفی می شوند. می توان الکترودهای تنگستن را با توجه به رنگ های یک سر آن ها به ترتیب زیر تقسیم بندی کرد:

سبز: تنگستن خالص

نارنجی: تنگستن با ۲ درصد سریم

سیاه: تنگستن با ۱ درصد لانتانیوم

زرد: تنگستن با ۱ درصد توریم

قرمز: تنگستن با ۲ درصد توریم

قهوه‌ای: تنگستن با ۱ درصد زیر کونیوم

خاکستری: غیر از عناصر بالا

برخی عیوب موجود در خدمات جوشکاری آرگون

۱- عدم ذوب

از جمله علت ها و دلایل عدم ذوب عبارتند از:

زیاد بودن پاشنه جوش که باعث عدم ذوب در ریشه اتصال خواهد شد.

نامناسب بودن توالی پاس‌های جوشکاری که سبب عدم ذوب بین پاسی می شود.

متمرکز نبودن قوس در مرکز اتصال و همچنین سرعت بالای جوشکاری باعث عدم ذوب کافی در دیواره‌های اتصال می شود.

عدم ذوب در ریشه اتصال که به علت کوچک بودن فاصله بین دو لبه در ریشه جوش به وجود خواهد آمد.

۲- ناخالصی تنگستن

استفاده از تکنیک های نا مناسب جوشکاری سبب می شود تا ذرات تنگستن در فلز جوش حبس شوند. برخی از دلایل به وجود آمدن این عیب در جوشکاری با گاز آرگون عبارتند از:

استفاده کردن از گاز محافظ نامناسب مانند آرگون + کربن دی‌اکسید

برقراری تماس بین نوک الکترود تنگستن با حوضچه مذاب

استفاده از الکترود تنگستن نا مرغوب

عبور کردن شدت جریان بیش از اندازه از الکترود تنگستن.

اکسید شدن نوک الکترود به دلیل کافی نبودن دبی گاز محافظ یا وزش باد در محیط جوشکاری

آلوده شدن نوک الکترود از طریق جرقه‌های ساطع شده از حوضچه مذاب

داغ شدن بیش از اندازه نوک الکترود به دلیل زیاد بودن طول مؤثر الکترود

۳- نا خالصی های اکسیدی

این مشکل سبب کاهش استحکام و مقاومت به ضربه جوش می‌شود. برخی از عواملی که این مشکل را به وجود می آورند عبارتند از:

عدم تمیز بودن درز جوش، وجود لایه‌های اکسید روی سیم جوش و هم چنین انجام ندادن تمیزکاری های بین مرحله ای

خارج کردن نوک داغ سیم جوش از محدوده حفاظتی گاز محافظ در حین انجام جوشکاری

۴- عیوبی که به علت نا مناسب بودن محافظت از گاز به وجود می آیند.

برخی از این عیوب عبارتند از:

 • ناخالص بودن تنگستن
 • کم بودن دبی گاز محافظ
 • زیاد بودن بیش از اندازه گاز محافظ

اگر در مناطق شمالی و یا مرکز تهران ساکن هستید، می توانید با استفاده از خدمات جوشکاری سیار در شمال تهران و یا جوشکاری سیار در مرکز تهران برای انجام سفارشات جوشکاری خود در وقت و هزینه تان صرفه جویی کنید.

با استفاده از خدمات جوشکاری سیار  می توانید جوشکاری های مختلف مورد نیاز خود در منزل یا محل کار را در اسرع وقت انجام دهید. جوشکار سیار به محل مورد نظر شما خواهد آمد و سفارشات جوشکاری شما را در همان محل شروع و به اتمام می رساند. از جمله مواردی که اغلب خانواده ها را نیازمند آهنگری سیار می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ساخت حفاظ آهنی برای پنجره ها و برخی از درها
 • جوشکاری و اتصال انواع لوله ها
 • ساخت نرده و حفاظ برای بالکن
 • ساخت سایه بان
 • ساخت حفاظ برای راه پله ها
 • ساخت درب آکاردئونی
 • ساخت حفاظ به شکل شاخ گوزنی
 • ساخت انواع پنجره آهنی ساده و طرح دار
 • جوشکاری اسکلت فلزی
 • ساخت انواع درب حیاط و دروازه ساده

مطلب پیشنهادی: جوشکاری سیار در تهران | جوشگاری و اهنگری سیار تهران | تهران ولدر

اگر ساکن شرق و یا غرب تهران هستید، می توانید از  خدمات جوشکاری سیار در شرق تهران و یا جوشکاری سیار در غرب تهران استفاده کنید. در این صورت  به راحتی و در اسرع وقت جوشکار سیار در محل مورد نظر شما حاضر خواهد شد و به انجام سفارشات جوشکاری شما مشغول می شود.

با استفاده از خدمات جوشکاری سیار تهران می توانید از کمک جوشکار سیار با تجربه و حرفه ای در محل کار یا زندگی خود بهره مند شوید. هم چنین اگر نیاز به خدمات آهنگری دارید و در تهران ساکن هستید می توانید گزینه مطمئن آهنگری سیار تهران را انتخاب کنید. با استفاده از خدمات آهنگری سیار می توانید سفارشات آهنگری های مورد نیاز خود را با کمترین اتلاف وقت و بالاترین کیفیت به آهنگری سیار بسپارید.

ساکنان جنوب تهران نیز می توانند با انتخاب جوشکاری سیار در جنوب تهران فعالیت های جوشکاری خود را به جوشکار سیار بپردازند که از هر لحاظ برای آن ها به صرفه است.

مطلب مشابه

تماس با ما

با شماره‌ تلفن‌های ما تماس بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، متخصصین ما در محل شما حاضر شوند. فرقی نمی‌کند در شرق تهران باشید، غرب تهران، مرکز یا شمال و جنوب. همیشه یکی از جوشکارهای ما نزدیک شما است.

تلفن های تماس : 

جوشکاری سیار آهنگری سیار در شمال تهران ۰۲۱۲۲۷۹۸۳۲۱
جوشکاری سیار آهنگری سیار در غرب تهران ۰۲۱۴۴۳۸۸۹۶۸
جوشکاری سیار آهنگری سیار در شرق تهران ۰۲۱۷۷۹۹۰۷۶۲
جوشکاری سیار آهنگری سیار در مرکز تهران ۰۲۱۸۸۹۹۵۰۶۵
جوشکاری سیار آهنگری سیار در جنوب تهران ۰۲۱۶۶۰۰۹۳۹۴

۳ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonتماس با جوشکاری سیار تهران